A BME gólyatáborral kapcsolatosan felröppent hírekre reagálva
Idén szabadul(t) K. Szilárd, akit jogerősen kilenc év börtönre ítélt a harmadfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla, s aki 2014 nyarán az ELTE Tanító- és Óvónőképző Karának fonyódligeti gólyatáborában megerőszakolt egy lányt!
Talán az egyik legismertebb és legsúlyosabb napvilágot látott visszaélés volt ez a gólyatáborok XXI. századi, hazai történetében, de a 2000-es években és a 2010-es évek elején minden évben jutott valami botrány, amely arról szólt, hogy a beavatók megalázták, s kényelmetlen, olykor embertelen "játékokra" kényszerítették az új iskolatársakat.
Sok esetben a játékok a szexualitásra voltak kihegyezve, amelyeket a résztvevők komoly lelki nyomás, s nemegyszer nem kívánt mennyiségű alkohol elfogyasztása mellett hajtottak végre.
- a lányoknak le kell térdelniük, s a fiúk ölére rögzített banánt kell a szájukba venni,
- amikor bikinis lányok testéről kell a kockacukrot bekötött szemmel leenni,
- vagy éppen a fiúk ánuszának környékére helyezett mackósajtot kell jóizűen falatozni.
Legyinthetnénk, hogy ne dramatizáljunk már mindent túl, mi is túléltük, emberek, családapák és -anyák lettünk, ezen a beavatottak is csak jót nevetnek..., de nem mindenki. Van, akinek ez komoly trauma, megaláztatás, s alapjaiban határozza meg az egyetemi éveket. És itt nem néhány tényleg vicces feladatról van szó, amin együtt nevet öreg és új diák, hanem azokról az alkoholtól meggondolatlanná váló fiatalok által kitalált abszurd megalázásokról, amelyek végrehajtatása valóban átlépése a jogi és erkölcsi határoknak.
De nem mindenhol zajlik ilyen komoly felkészítés, így idősebb gyermekünkkel, aki a beavató szerepébe bújik a következményekről érdemes beszélgetni. Mit veszíthet 5 perc nevetéssel? Hallgatói jogviszonyt? Megbélyegzést? Erkölcsi bizonyítványt? Saját erkölcsi tartását? Azt se felejtse el, hogy a NEM AZ NEM, ne erőszakoskodjon senkivel. Gondoljon bele mindig a másik helyzetébe, senkivel se csináltasson olyat, ami számára sem lenne vállalható.
Gólyakorú gyermekünk figyelmét pedig az alábbiakra érdemes felhívni:
- nem az itt nyújtott teljesítményen múlik egyetemi karrierje, sem tanulmányi, sem a barátok szempontjából, NEM KÖTELEZŐ semmiben részt venni;
- merjen NEMET MONDANI, ha számára az adott feladat már kényelmetlen, s átlépi az általa még elviselhető tűréshatárt;
- MÉRTÉKKEL FOGYASSZON ALKOHOLT, mert ittas állapotban bátrabbá, merészebbé válhat az ember, s belemehet olyan játékba is, amelyet józanul sosem vállalt volna;
- GYŰJTSÖN MAGA MELLÉ az elejétől kezdve olyan TÁRSAKAT, akikkel azonosnak tűnik az értékrendjük, közösen egyszerűbb kiállni az érdekeinkért;
- NE HAGYJA, HOGY számára nem komfortos helyzetben VIDEÓK ÉS KÉPEK KÉSZÜLJENEK RÓLA, azok útóélete ugyanis további károkat eredményezhet!
!?!? De hogy ezen mit segít az óvszer tiltása, senki nem értheti…
Az Agócs-ügy margójára
Forrás: TV2 - Tények (https://tenyek.hu/video/video-hatalmasat-rugott-a-kisgyerekbe)
Sokan és sok helyen mondták már el, írták le felháborodásukat, s adtak hangot annak, hogy senki, de egy gyerekekkel foglalkozó szakember végképp nem tehet ilyet. Mivel ezzel magam is egyetértek, az eset másik aspektusát emelném ki. Ez pedig nem más, mint a sértett kisfiú anya által megfogalmazott gondolatai: "el se merte mondani, mert az hitte, hogy ő volt annyira rossz, hogy ezt érdemelte".
Forrás: https://www.szoljon.hu/helyi-kozelet/2024/07/agocs-tibor-szolnoki-kalandpark-kisfiu-edesanya
Az önhibáztatás gyakori jelenség a bántalmazottak és szexuális zaklatáson átesettek esetében, együtt jár, vagy megelőzi a szégyenérzetet. A szégyen, amely az undorból eredeztethető pedig némaságot szül, ami úgy általában a bűnmegelőzés legnagyobb akadálya, míg a bántalmazott esetében a gyógyulás gátja.
Amit tanulhatunk az esetből, hogy egészen kis kortól arra neveljük gyermekünket, hogy ne szégyelljen elmondani nekünk, szülőknek semmit!!! Ennek elrontása egészen kis korban történik általában, s legtöbbször akkor teszünk e képesség - igen, ez képesség, hogy merünk szólni és segítséget kérni - kialakulása ellen, amikor a hozzánk forduló gyermek szavára válaszként azt mondjuk, hogy ne árulkodj!
Ekkor az üzenet tulajdonképpen az, hogy nem vagyok kíváncsi rád...később, kamaszkorban aztán mennyire örülnénk, ha árulkodna, ha elmesélné, mi történt vele.
Mielőtt sokan azt hinnék, hogy az anyát hibáztatom fontos hangsúlyozni: a szégyen érzete, az önhibáztatás természetesen társadalmi konstrukció is, nemcsak az elsődleges szocializációs színtér tagjainak, azaz a családnak van ebben felelőssége. Óriási kérdés, hogy miként reagált a többi gyermek, a többi felügyelő! Az ő reakcióik is befolyásolhatták a kisfiú viselkedését. Épp ezért arra kell nevelnünk a társadalom tagjait, a jövő generációt, hogy mindig jelezzék a problémáikat, kérjenek segítséget, mert igazából ez az egyetlen igazi prevenciós eszköz a kezünkben. Gondoljunk bele, ha a vadaspark munkatársai nem nézik vissza a videót, s nem teszik közzé, lehet soha nem derült volna ki és soha nem kapott volna nyilvánosságot e jogilag és erkölcsileg is elítélendő tett!!!
Fontos kutatás témája lenne, hogy a hír kirobbanása előtt hány gyermek mesélt erről otthon.
Tegyük tisztába a fogalmakat: avagy a kábítószerek elleni fellépések formái
Első körben érdemes tisztázni, hogy szakmai körökben alapvetően három kábítószerkezelési módot szokás megkülönböztetni: a kínálat-, a kereslet- és az ártalomcsökkentést.
KÍNÁLATCSÖKKENTÉS
A kínálatcsökkentés vagy kínálat kontrollja közé tartozik minden olyan rendőri, hatósági, állami beavatkozás, amely az előállítás, terjesztés, kereskedelem folytatása ellen irányul, azaz amely a kábítószert forgalomba helyezők "likvidálását" célozza. Hazánkban elsősorban ez a terjesztők, másképpen 'dílerek' elfogását jelenti, de olykor hallhatunk illegális laborok, termesztésre átalakított lakások és üzemek felszámolásáról is.
Vannak országok, ahol a kábítószerkereskedelem minden elképzelést felülmúló szintet ért el. Ilyen többek között Afganisztán, ahol a GDP jelentős részét jelentette a mák- és az abból kinyerhető ópiumtermesztés. Egyes becslések szerint az afgán gazdaság bevételének harmadát képezte a heroin alapanyagának exportja.
A talimán vezetés azonban 2022-ben elrendelte a máktermesztés beszüntetését, annak ellenére, hogy sok régióban ez volt az egyetlen megélhetési mód. Természetes volt, hogy néhány gazda nem tett eleget a felszólításnak, ők azonban egyhamar találkozhattak a tálib katonai erők szigorával. 2023 év végére kijelenhetővé vált, hogy a tálib hatalomátvétel óta, közel 95%-al csökkent a máktermesztés az országban.
Örülhetnénk, hogy akkor több tonna heroin és ópium eltűnik az utcákról, de sajnos mindez nem ilyen egyszerű. A kieső exportőrök helyét ugyanis gyorsan átveszik. Így tett Mianmar (korábbi nevén Burma) is, amely az ENSZ UNODC szervezetének jelentése szerint immáron világelső máktermesztő (1). A teljes opiátgazdaság bruttó értéke – amely magában foglalja mind a belföldi fogyasztást, mind az ópium és a heroin exportját – 2023-ban a becslések szerint 1-2,5 milliárd dollárt tett ki, ami az ország 2022-es GDP-jének mintegy 2-4 százaléka. Az ún. Aranyháromszögnek nevezett régió (Laosz-Thaiföld-Mianmar) az 1970-es évek után ismét uralja a globális opiátpiacot.
A kábítószer elleni harc azonban nemcsak a tőlünk oly távolinak tűnő keleti országok problémája. Néhány európai országban a közbiztonságot komolyan veszélyeztető probléma a kábítószer-kereskedelem, de még inkább a területek leosztása érdekében zajló bandaháborúk, amelyek véres összecsapásai olykor civil áldozatokat is követelnek.
Legutóbb Franciaországról olvashattuk, hogy háborút indít a szervezett bűnözés felszámolása ellen, fő célpont pedig Marseille. A példátlan erőket mozgosító, koncentrált akciócsoport célja, hogy a két legismertebb klán tagjait börtönbe zárják. A Tisztogatás XXL elnevezésű program mögé közvetlenül Emmanuel Macron, francia államfő is beállt (3).
KERESLETCSÖKKENTÉS
Nagy fába vágja a fejszéjét, aki a keresletet kívánja csökkenteni. Nem véletlen, hogy az államok inkább a kínálat oldaláról közelítik meg a témakört, mivel egy-egy razzia, néhány díler kiiktatása, a határon néhány autó "lekapcsolása" mindig könnyebb, mint egész társadalmi csoportok, korosztályok attitűdjánek megváltoztatása.
UTóbbihoz ugyanis érteni kell az emberi test és psziché működését, ismerni kell az egyes szerek fogyasztásának miértjeit, valamint el kell fogadni, hogy a teljesen drogmentes társadalom létezésére törekedhetünk ugyan, de valószínűleg elérhetetlen álom csupán.
Épp ezért a keresletcsökkentés szerteágazó tevékenységek sora, amelyek célja az adott egyén döntésének, magatartásának befolyásolása, méghozzá abba az irányba, hogy ne akarjon kábítószert fogyasztani.
Ide tartoznak a felvilágosító foglalkozásoktól, a tájékoztatást célzó kampányokon át, a komplex szociálpolitikai intézkedések. Nem egyszerű ezek általános és célzott működtetése, még szakértői körökben sem egyértelmű, hogy mi működőképes és mi látszatcselekmény, esetleg mi az, ami kontraproduktív. E programok rövid távon nem értelmezhetőek, hosszabb időtávban mérhető hatásokkal kell számolni.
Összefoglalóan: a kereslet csökkentése az EU drogstratégiája szerint a
kábítószer-használat megelőzésével és a kábítószerek káros hatásainak tudatosításával,
valamint a kezelést és ellátást biztosító szolgáltatások megerősítésével és jobb hozzáférhetőségével érhető el. A cél elérésében meghatározó szerepet tulajdonít a területen – főleg az
alapellátásban – dolgozó szakembereknek
a gyakorlati tapasztalataik miatt, illetve a
döntéshozók folyamatos képzésének és oktatásának (4).
A KÁBÍTÓSZER FOGYASZTÁSÁVAL KAPCSOLATOS ÁRTALMAK CSÖKKENTÉSE
A kiindulási pont itt is annak elfogadása, hogy mindig lesznek drogfogyasztó egyének. S ha már fogyasztanak, jó lenne, ha a legkevesebb mellékhatással kellene szembenézniük, hiszen a függőség nagyon komoly betegség, amely képes emberi életek, családok tönkretételére, ráadásul komoly költséget is jelent az állam számára.
A munkáját, életét feladó, sokszor hajléktalanná váló, a családjából már kitaszított egyén első körben csak a munkaerőpiacról esik ki, később valószínűleg kisebb, majd nagyobb súlyú bűncselekményeket követ el az anyag beszerzése végett, végül a kórházi kezelése jelent terhet az állam számára.
Ezért fontos lenne, hogy objektíven és bátran merjünk a témáról beszélni, ne tabusítsuk a fogyasztás és a függőség témakörét.
Az egyszerűbb ártalomcsökkentő programok közé tartoznak a partiszervíz szolgáltatások, amelyek azt a célt szolgálják, hogy a bulizók számára nyújtsanak azonnali segítséget azzal, hogy vizet osztanak, vizes törölközőket adnak, józanabb viselkedésre ösztönzik a partizni vágyókat.
Megosztóbb intézkedések közé tartozik a tűcsere programok és a belövő szobák működtetése, amelyek egyértelműen azt célozzák, hogy a fogyasztó kisebb eséllyel adjon-vegyen valamiféle betegséget (pl. a közös tűhasználat révén), vagy a belövés után szakszerű és gyorsan elérhető segítséget kapjon.
Utolsó ide tartozó beavatkozás a jogi keretek változtatása, nevezetesen a hétköznapi nyelvben sokszor csak legalizációnak hívott jelenség. Erről cikkeznek mostanában Németország vonatkozásában, de ilyen legalizációs jellegű döntés született korábban Máltán és Kanadában is.
Itt azonban fontos a szakkifejezések szakszerű használata. Bár a sajtóban folyamatosan legalizációt olvashatunk a németországi marihuána-törvény kapcsán, az nem az!
A köznyelvben gyakran keveredik a legalizáció és a dekriminalizáció fogalma, amely könnyen téves következtetések levonását eredményezheti. Előbbi esetén az adott tevékenység teljes mértékben kikerül a büntetőjogi szankciórendszer hatálya alól, ily módon a kábítószerrel kapcsolatos valamennyi tevékenység, legyen az előállítás, szállítás, kereskedelem vagy fogyasztás (birtoklás, tartás) általános, jó esetben szabályokhoz és engedélyek megszerzéséhez kötött kereskedelmi-piaci tevékenységnek minősül. Ilyen döntés azonban még egyetlen országban sem született, a tévhit ellenére Hollandia sem tartozik ide, még a marihuána kapcsán sem.
A dekriminalizáció az előzőekből következően kisebb mértékű jogalkotói engedményt foglal magába, nevezetesen azt, hogy a fogyasztás szankcionálásától eltekintenek. Ezzel párhuzamosan minden más kapcsolódó magatartás büntetendő, tehát azzal szemben, aki előállít, szállít, forgalomba hoz, kínál, átad stb., továbbra is eljárás indítható és büntetés is kiszabható.
Még enyhébb variáció lehet, ha továbbra is büntetendő a fogyasztás, de a büntetés mértékét csökkentjük. A depönalizáció a törvény által előírt büntetési tételek enyhítését jelenti. A kábítószerek, különösen a kannabisz esetében a depönalizáció többnyire a szabadságvesztés büntetés megszüntetésével jár. A tilalom továbbra is érvényben marad, de szabadságvesztés büntetést nem szabnak ki, még ha más büntetőjogi szankciók (pénzbüntetés, bűnügyi nyilvántartásba vétel vagy egyéb joghátrány) fenn is maradhatnak.
A diverzió egy sokkal ritkábban, leginkább a jogi terminológiában alkalmazott kifejezés, ugyanakkor a magyar szabályozási rendszer megértése miatt szükséges a tárgyalása. A diverzió „esetében sem mondanak le a hagyományos igazságszolgáltatás apparátusáról, csupán a formális eljárást mellőzik, úgy, hogy az ügyet elterelik a büntető útról. A ’justice modell’ helyére az ún. ’medical modell’ lép”. Tulajdonképpen e magyarázatnak köszönhetően hívjuk a kábítószerfogyasztók számára biztosított alternatív lehetőséget elterelésnek (5).
Németországban tehát most csak annyi történt, hogy 2024. április 1-jétől nem büntetik a fogyasztást, minden más tevékenység továbbra is tiltott, kivéve a magánszemély által termesztett 3 tő kannabisz. Július 1-jéig ez a helyzet nem is változik, aki füvet akar venni, de nincs lehetősége, kedve növényt ápolgatni, az a fekete piacról fogja beszerezni. Július 1-je után nyithatnak a kannabisz klubok, amelyek részben feloldják ezt a problémát, de kérdéses, ha különféle minőségi elvárásoknak és THC tartalom felső limitnek meg kell feleljenek, akkor a fogyasztók nem fordulnak-e vissza a fekete piac felé, ha olcsóbb és/ vagy erősebb anyaghoz juthatnak.
Az is a klubok ellen szól, hogy aki csak egyszer-kétszer akar 'szívni', az nem biztos, hogy bibelődni akar azzal, hogy egy klubba tagságot szerezzen.
Egy-két év múlva meglátjuk az eredményeket, addig is bízzunk abban, hogy a dekriminalizáció valóban segíthet a fogyasztókon.
Források:
(3) https://tudas.hu/peldatlan-muvelet-marseille-ben/
(4) https://www.parlament.hu/documents/d/guest/infojegyzet_2024_2_eu_kabitoszerpolitika
Az önbíráskodó anyáról készült videóval kapcsolatosan felmerülő társadalmi kérdések
Az RTL Klub leírása szerint a 30 éves nő fényes nappal, egy forgalmas utcán rúgta fejbe és a hajánál fogva cibálta a 14 éves gyereket, aki összeesett. A mentők kórházba vitték. A nőt súlyos testi sértés kísérlete miatt előállították a rendőrök. A helyiek úgy tudják, a lányok előző nap vesztek össze valamin, szerdán ezt akarta számon kérni az őrjöngő anya.
A videó ITT tekinthető meg.
Az anya tette önmagában szörnyű: még ha védelmezni is akarta lányát, még ha "igaza is volt" egyértelmű, hogy önbíráskodó tette minden társadalmi normán kívüli. Sem erkölcsi, sem büntetőjogi, sem más szempontból nem menthető fel.
Felmenthetőek-e ugyanakkor azok a bámészkodók, vagy videófelvételt készítők, akik hagyták az anyát tettének végrehajtásában, akik végignézték az eseményt, vagy akik még kissé hergelték is a marakodó feleket? A válasz korántsem olyan egyszerű, mint gondolnánk, ennek ellenére kijelenthetjük: szomorú, hogy az ájultan összeesésig egyetlen személy sem próbálta meg megállítani a feleket. Sőt, az első képkockákon még az is látszik, hogy ketten bántalmazzák az áldozatot.
Mi történik ilyenkor a nézők fejében? Az egyik lehetséges magyarázat, az ún. 'járókelő' effektus, vagy másképpen Genovese-szindróma. Az elnevezés alapját Kitty Genovese 1964-es megölése adja, akit annak ellenére tudott gyilkosa több késszúrással a halálba küldeni, hogy nagyon sokan hallották Kitty segítségkérését, mégsem hívott senki számára rendőrt, vagy próbált meg neki segíteni (1).
A cselekvés elmulasztásának több oka is lehet:
- a felelősség megoszlása: amikor többen vagyunk, csökken az 1 főre jutó felelősség érzete, egymásra várunk, abban a hitben, hogy majd a másik cselekszik;
- engedünk a csoportnyomásnak: ha már mindenki csak áll tétlenül, videózik és nem tesz semmit, akkor érezhetjük azt, hogy kvázi az lenne ciki, ha mi közbeavatkoznánk (ez kifejezetten igaz a fiatalabbakra);
- nagyvárosi és/vagy XXI. századi közöny: sajnos a médián keresztül nap, mint nap találkozunk szörnyűségekkel, így a mások bajaival kapcsolatos érzékenységünk ingerküszöbe is feljebb kúszhat;
- a tudatos társadalmi felelősségvállalás hiánya: főleg hazánkban, de másutt is jellemző, hogy kevésbé gondoljuk azt, hogy felelősséggel tartozunk közösségünk működéséért, biztonságunk megteremtéséért, jogaink kivívásáért, így aztán ilyen esetben is gondolhatja azt az utca embere, hogy semmi közöm hozzá, mindenki oldja meg a maga problémáját.
Sokszor ennél kisebb súlyú cselekmények kapcsán sem vesszük észre a másik problémáját, s eszünkbe se jut segíteni. A Hősök tere kezdeményezés szervezői épp erre hívják fel évek óta a figyelmet. Egyik első videójuk a mai napig aktuális:
Persze a segítségnyújtásnak és a beavatkozásnak is vannak veszélyei. Korábban, a FB oldalamon írtam már a Civil Kurázsi kezdeményezésekről.
Ebben hangsúlyoztam:
- ne felejtsük, nem vagyunk szuperhősök!
- vékony a határ a jogos védelem és egyéb bűncselekmények között!
- rosszul kivitelezett beavatkozás eredményeképp mi magunk válhatunk áldozattá!
Évekkel ezelőtt a bűnmegelőzésben, leginkább Németországban és Svájcban felkapottá váltak az ún. Civil Kurázsi mozgalmak, melyek a mások javára történő közbelépést szorgalmazták. Gyakori példa erre a villamoson zajló inzultáció, ahol olykor érthetetlen, hogy miért nem avatkozik be a sokkal nagyobb létszámú utazóközönség. E mozgalmak célja az volt és olykor még ma is az, hogy a közönynek gondolt passzivitást az aktivitás irányába mozdítsák el.
Fontos azonban felhívni a figyelmet, s kifejezetten igaz ez a fiatalok esetében, hogy a közönségként definiálható csoport tagjai a felesleges hősködés helyett inkább
-> kérjenek segítséget, hívják a rendőrséget;
-> jegyezzék meg az elkövetők felderítéséhez szükséges információkat (személyleírás, ismertető jegyek, tetoválás, rendszám, elkövetők száma, neme stb.);
-> törekedjenek inkább a sértett ellátására, megvigasztalására, segítésére.
A Hősök Tere oldalán ezzel kapcsolatosan az alábbiakat találhatjuk:
Csak tudatosan a segítségnyújtással is!
Források:
Az online és telefonos csalások végtelen tárháza
Magyarországon a bankkártyás csalások száma 2021 óta közel 50%-kal, az átutalási csalások elkövetési értéke 200%-kal nőtt. 2016 második felétől 2019-ig évente 1 milliárd alatti volt a csalások éves értéke, 2020 második felére ez a szám 1,7 milliárdra nőtt, 2023-RA PEDIG TÚLLÉPTE A 8 MILLIÁRD FORINTOT IS.
A bűnözés dinamikája és struktúrája megváltozott, alig találkozhatunk rablással, gépkocsi lopással, -feltöréssel, ugyanis aki csak tehette, a csalások felé vette az irányt. A miértre a válasz egyszerű:
- nem kell találkozni a sértettel;
- a fizikai térben nem kell mozogni, így kisebb a rendőrrel való találkozása esélye;
- a technikai lehetőségek miatt kisebb a lebukás, illetve a felelősségre vonás esélye.
Jelen blogbejegyzésben arra vállalkoztam, hogy összeszedjem az elmúlt időszakban ismertté vált csalástípusokat. Ezek ismeretében nagyobb az esély az áldozattá válás elkerülésére!
Kezdjünk is bele!
Social engineering: A hackerek tisztában vannak azzal, hogy minden védelmi rendszer leggyengébb pontja az ember. Social engineering, azaz pszichológia manipuláció alatt azt értjük, amikor egy jogosultsággal rendelkező személy egy jogosulatlan felhasználó számára adatokat ad át, vagy lehetőséget nyújt a rendszerbe való belépésre, a másik személy megtévesztő viselkedése miatt. A pszichológiai befolyásolás az a fajta támadás, amikor a kiberbűnöző nem a technológia sebezhetőségeit használja ki egy-egy támadás során, hanem az emberi befolyásolhatóság a fő fegyvere. Két legfontosabb eszköze a spam és a phising.
Phising: Az adathalászat olyan, többnyire banki ügyfeleket célzó, csaló szándékú e-mail, amely személyes, pénzügyi vagy biztonsági információi megosztására veszi rá a címzettjét. Ezek a levelek azonosnak tűnhetnek azokkal az üzenetekkel, amelyeket az igazi bankok, szolgáltatók küldenek: lemásolják a valódi e-mailek logóit, kinézetét és stílusát, esetenként korábbi (hamis vagy valós) levélváltások részleteit is tartalmazzák. Általában sürgető hangvételűek, például büntetéssel fenyegetnek arra az esetre, ha nem válaszol, de arra is kérhetik, hogy töltsön le egy mellékletet, vagy kattintson egy hivatkozásra. Az itt szereplő linkek, hivatkozások gyakran egy meghamisított banki weboldalra vezetnek, ahol a célszemélyt a pénzügyi és személyes adatai megadására kérik. Ezek a webhelyek szinte teljesen ugyanolyanok, mint a mintának használt valódi oldal.
Angler phising: A kiberbűnözők tisztában vannak azzal, hogy a különböző szolgáltatók egyre gyakrabban használják a közösségi médiát az ügyfeleikkel való kapcsolattartásra: nemcsak marketingre és promóciós célra, hanem akár panaszkezelés vagy problémamegoldás céljából is. Az elkövetők figyelik a szolgáltatók közösségi csatornáira érkező ügyfélpanaszokat, majd a szolgáltató képviselőjének kiadva magukat – annak közösségimédia-profilját lemásolva, vagy ahhoz nagyon hasonló, de hamis fiókról – felveszik a kapcsolatot a panasz bejelentőjével. Látszólag a panasz kezelése, a bejelentett probléma érdekében érzékeny információkat – személyes, banki, valamint különböző fiókbejelentkezési adatokat, jelszavakat – kérnek el az ügyféltől, amikkel aztán hozzáférhetnek annak bankszámláihoz és különböző online fiókjaihoz.
Smishing: A smishing (az angol „SMS” és „phishing”, vagyis SMS és adathalászat szavak kombinációja) olyan csalás, amelynél a támadók SMS segítségével próbálnak megszerezni személyes, pénzügyi vagy biztonsági információkat. Megbízható forrásnak álcázzák magukat, úgy tesznek, mintha egy bank, kártyakibocsátó, futárszolgálat, közműszolgáltató vagy valamilyen egyéb szolgáltató képviseletében jelentkeznének. Az üzenet arra kéri a címzettet – általában sürgető módon –, hogy nyisson meg egy weboldalra vezető hivatkozást, telepítsen egy alkalmazást, vagy hívjon fel egy telefonszámot például a fiókja ellenőrzése, frissítése vagy újraaktiválása érdekében.
Vishing: A vishing (az angol „voice” és „phishing”, vagyis hang és adathalászat szavak kombinációja) olyan telefonos csalás, amelynél a támadó megpróbálja személyes, pénzügyi vagy biztonsági információi megosztására, vagy pénz átutalására rávenni az áldozatokat, akik általában banki ügyfelek. Tipikus formája a vishingnek, amikor a csaló az adathalász hívás során megpróbálja elhitetni a felhasználóval, hogy ténylegesen egy banki alkalmazottal beszél, és egy pénzügyi tranzakció során fellépett hiba vagy csalásgyanú miatt telefonál.
Spoofing: Maradjunk két pillant erejéig a telefonálásoknál. A spoofing, azaz hívószám-hamisítás a vishing tevékenységek egyik speciális elkövetési technikája. Lényege, hogy az elkövetők módosítják a hívószámot, ami a hívott fél telefonjának kijelzőjén megjelenik, ezzel elrejtve a valódi hívó fél azonosságát. Vagyis híváskor nem a hívást kezdeményező igazi telefonszáma jelenik meg a potenciális áldozatok készülékén, hanem egy másik, jellemzően olyan, ami ismerős: például egy banké, ezáltal még inkább hitelesnek beállítva a hívást. Az ilyen hívások célja elsősorban a bizalom kiépítése, majd a személyes, bankszámla- vagy bankkártya-hitelesítő adatatok kérése, a csalók számára távoli hozzáférést biztosító alkalmazást telepítésének "kikényszerítése", esetleg annak elérése, hogy utalja el a pénzét egy „védett” számlára (valójában a csalóknak) vagy hagyja jóvá az általuk megadott tranzakciót.
Wangiri: Ritkább, de szintén telefonos csalástípus a wangiri. Lényege, hogy a csalók tömegesen generált számítógépes hívások részeként ismeretlen, általában külföldi – jellemzően 2-essel kezdődő országhívóval rendelkező afrikai, vagy 5-össel kezdődő országhívóval rendelkező közép-amerikai – számról hívják fel áldozataikat, ám a hívást egy-két csöngés után bontják a visszahívás reményében. A visszahívás azonban a belföldinél magasabb tarifán zajlik, és a csalás akkor is eredményes, ha a hívás látszólag sikertelen: például folyamatosan kicsöng, vagy épp nem csöng ki, hanem vonalszakadást vagy folyamatosan foglaltat jelez.
Nigériai csalás: A „nigériai típusú” csalás a megtévesztés egyik legrégebbi, 19. század végén elterjedt formája, amit nigériai levelekként vagy 419-es átverésként is említenek. Kezdetben hagyományos, postai úton vagy faxon terjedt, de a telekommunikációs eszközök fejlődésével, valamint az internet és az e-mail terjedésével ennek a csalástípusnak is az online tér vált a fő platformjává. Jellemzően e-mailben – pénz utalására veszik rá az áldozatukat, vagyis ezekben az esetekben az ügyfelek maguk utalnak! A hamis levelekben, megkeresésekben általában segítséget kérnek az elkövetők: menekültek vagyonának vagy jogtalanul elvett örökség visszaszerzéséhez, valamilyen okból átmenetileg hozzá nem férhető összeg megszerzéséhez stb. Közösségimédia-oldalakon, online társkereső portálokon terjed a nigériai csalás azon változata, melynél az elkövető romantikus kapcsolatot épít fel leendő áldozatával, mielőtt valamilyen megható történettel pénzt kér tőle. A megtévesztő történetet valódinak látszó, de hamis közösségimédia-profillal és eredetinek tűnő, de szintén fiktív iratokkal igyekeznek alátámasztani. Hogy a történet hihetőbb legyen, előfordulhat, hogy a csalók nemzetközi átutalást kezdeményeznek, amit aztán visszavonnak, így mutatva, hogy az összeg valójában rendelkezésre áll, csak a levélben jelzett adminisztratív nehézség áll a kifizetés útjában.
Online piacterek eladóinak átverése: Az egymás közötti adásvételt egyszerűen és ingyenesen lehetővé tévő internetes felületek, azaz online piacterek egyre több csalót vonzanak. Pár éve még a vevők megkárosítása volt a jellemző, manapság azonban már az eladók is a visszaélések céltáblájává válhatnak. Az óvatlan eladót úgy verik át, hogy a piactéren értékesített áruért járó ellenérték fogadásához vagy az áru kiszállításához valamilyen szokatlan, további teendőt várnak el.
Az eladó megkárosításának egyik leggyakoribb módjánál a vevő azzal hívja fel őt, hogy kifizette a meghirdetett terméket, ám arra kéri az eladót, hogy valamilyen távoli hozzáférést biztosító programot (például AnyDesk, TeamViewer) telepítsen a gépére vagy telefonjára annak érdekében, hogy „biztosítva legyen az átutalás fogadása”. Sajnos sok esetben a tájékozatlan eladó eleget tesz a kérésnek, majd végignézi, ahogyan belépnek az internetbanki fiókjába. A károsult gyakran még az úgynevezett erős vagy más néven több faktoros hitelesítésben is segédkezik (például megadja a csalóknak az SMS-ben kapott kódot), ami azt eredményezi, hogy a csalók kizárják őt a saját banki profiljából és kiürítik a bankszámláját.
Az online piactereken alkalmazott csalások egy másik típusánál az eladó egy sms-t kap, amelyben arról tájékoztatják, hogy a termékét kifizették, de „fogadnia kell az összeget” az üzenetben küldött link segítségével, vagy a termék kiszállításához ajánl a „vevő” egy csomagküldő szolgálatot, ismert, jogszerűen működő cégek nevével visszaélve (pl.: Foxpost, DHL, DPD, MPL), és rájuk hivatkozva küldenek adathalász linket tartalmazó üzenetet vagy e-mailt. Amikor az eladó gyanútlanul rákattint, akkor egy, a csalók által készített hamis weboldalon találja magát, ahol meg kell adnia bankkártyaadatait (amivel ezután a csalók vissza tudnak élni, például vásárolhatnak vele) vagy ki kell választania a számlavezető bankját, és arra kattintva megadni a saját banki belépési adatait.
Hamis azonosítási folyamat indítása: A bankok az online belépéshez és a tranzakciók jóváhagyásához kétlépcsős hitelesítést követelnek meg, az ügyfélnek a jelszón kívül egy másik módon is azonosítani kell magát. Ez az azonosítás történhet az ügyfél birtokában lévő kódgenerátorral, az ún. tokennel, amely a sorozatszámától és a használat időpontjától függően egy egyszer felhasználható, rövid ideig (1-2 perc) érvényes kódot szolgáltat, történhet az ügyfél mobilalkalmazása által a telefonján megjelenített push-üzenetben szereplő kóddal vagy az ügyfél által megadott telefonszámra érkező SMS-ben szereplő szám megadásával. Előfordulhat azonban olyan eset is, amikor a másodlagos hitelesítéshez elégséges csak a telefonon megjelenő felugró gombot megnyomni, vagy az ujjlenyomat-olvasóhoz hozzáilleszteni az ujjat. Ezek a jóváhagyási kérelmek megjelenhetnek az ügyfél telefonján akkor is, ha nem személyesen maga az ügyfél, hanem a bankszámlája felett rendelkező más személy kezdeményezte a belépést vagy a tranzakciót.
Munkahelyi átverések - hamis vezetői utasítás: Ezzel a módszerrel általában kifizetési jogkörrel rendelkező alkalmazottat támadnak az elkövetők, akit hamis számla kifizetésére, vagy jóvá nem hagyott átutalás indítására próbálnak rávenni. Arra építenek, hogy az alkalmazottak igyekeznek gyorsan teljesíteni azokat a feladatokat, amelyek közvetlenül a felső vezetéstől érkeznek. A csalók általában részletes információkkal rendelkeznek a szervezetről, és az e-mail rendkívül meggyőzőnek látszik. Ez a fajta megkeresés kéretlen e-mail vagy telefonhívás formájában érkezik, látszatra a megfelelő felsővezetőtől. Rendszerint a téma bizalmas kezelését kéri, de sürgeti az ügyintézést, ugyanakkor szokatlan, a belső előírásoknak ellentmondó kéréseket tartalmazhat.
A csalók tehát megannyi módon próbálnak megtéveszteni bennünket, legyünk résen! A legáltalánosabb tanácsok a következők:
- Ellenőrizzük rendszeresen online fiókjainkat!
- Ellenőrizzük rendszeresen bankszámláinkat, és a gyanús tevékenységekről tegyünk bejelentést banknál, rendőrségen egyaránt!
- Az interneten csak biztonságos webhelyeken fizessünk! Ellenőrizzük, hogy a webhely címének beírására szolgáló mezőben látható-e a lakat, illetve figyeljünk arra, hogy a webcím eleje https legyen, és csak biztonságos kapcsolatot használjunk!
- Bankunk soha nem kérdez olyan bizalmas információkat telefonon vagy e-mailben, mint az online fiók hitelesítő adatai (felhasználónév, jelszó). Ha ilyen jellegű felszólítást kapunk, gyanakodjunk, és mielőbb jelentsük a banknál!
- Ne osszunk meg senkivel telefonon vagy e-mailben banki vagy személyes adatot, beleértve a bankkártya-adatokat is!
- Ne készítsünk, küldjünk vagy tegyünk közzé közösségimédia-felületeken a bankkártyánkról készült fotót!
- Ne telepítsünk semmilyen alkalmazást a számítógépre vagy mobiltelefonra más kérésére, még akkor sem, ha azt a bankunk nevében teszik.
- Minél sürgetőbb egy hívás vagy üzenet, annál gyanúsabb.
- Ha egy ajánlat túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, szinte minden esetben csalás.
- Nézzünk utána, ellenőrizzük az adott oldalt, mielőtt vásárolunk!
- Csak akkor fizessünk, ha biztonságos az internetkapcsolat! Kerüljük az ingyenes vagy nyilvános wifit!
- Mindig ügyeljünk személyes adataink biztonságára, valamint azok biztonságos tárolására!
- Szoftvereinket rendszeresen frissítsük, tartsuk őket napra kész állapotban!
- Gondoljuk át alaposan, mennyi személyes információt osztunk meg a közösségimédia-oldalakon! A csalók az adataink és fényképeink felhasználásával hamis személyazonosságot hozhatnak létre, vagy megpróbálhatnak átverni bennünket.
- Használjunk többlépcsős biztonsági hitelesítést!
- Ha azt gyanítjuk, hogy megadtuk fiókunk adatait egy csalónak, azonnal vegyük fel a kapcsolatot a bankkal!
- Ha megpróbáltak megkárosítani bennünket, minden esetben tegyünk bejelentést a banknél és a rendőrségen, még akkor is, ha a csalási kísérlet nem volt sikeres!
Források:
(2) https://www.eset.com/hu/it-biztonsagi-temak-cegeknek/social-engineering/
A legfelkapottabb 'kábító' szer a brit fiatalok és focisták körében
A nevetőgáz egy egy színtelen, nem gyúlékony gáz, melynek kellemes édeskés íze és szaga van. A sebészetben és a fogászatban érzéstelenítő hatása miatt alkalmazzák. A szer ugyanakkor alkalmas arra is, hogy eufóriát idézzen elő, e hatása miatt nevezik kéjgáznak, vagy nevetőgáznak.
Kisebb mennyiségben belélegezve nevetést, mámort, pulzáló hang- és képi hallucinációkat okoz, nagyobb mennyiségben érzéstelenítő és narkotikus hatású.
Ritkábban beszélünk róla, de az okozott állapot gyorsan eltűnését követően a szívroham, a stroke és az agykárosodás kockázata megmarad. A hosszan tartó használat depresszióhoz, memóriavesztéshez, inkontinenciához, hallucinációkhoz és idegkárosodáshoz is vezethet. Rendszeres használata elbutulást, tüdővizenyő kialakulását és súlyos csontvelő-elváltozást okozhat. Ezek mellett pedig nagyon veszélyesek a használatához köthető balesetek, hiszen a gáz beszívását követően sokszor előfordul az eszméletvesztés vagy a fulladás. Utóbbi eredménye lehet bénulás és halál is.
Nagy-Britanniában a nevetőgáz a kannabisz után a második leggyakrabban használt kábítószer a brit 16–24 évesek körében, ezért az orvosok már jó ideje kongatják a vészharangot a szer káros hatásaival kapcsolatosan.
Nem véletlen, hogy a brit kormány a vonatkozó törvényt tavaly novemberben módosította, és a kábítószert a C osztályba tartozó ellenőrzött kábítószerré nyilvánította, így az inhalációs célú birtoklása bűncselekménynek minősül.
A nevetőgáz a brit focisták között is népszerű, az egyik Premier League játékosnak elvonóra kellett mennie a függőssége miatt. A rutinszerű drogtesztek nem tudják kimutatni a fogyasztást, ezért népszerű a játékosok körében.
A The Sun szerint a szóban forgó labdarúgót egy egészségügyi központba szállították, miután az aggódó családtagok felvették a kapcsolatot a klubjával. Ugyanezen jelentés szerint tavaly év végén nevetőgázzal teli kannákat találtak egy autóban, amelyben a játékos utasként ült, bár nem derült ki, hogy a kannák kihez tartoztak.
Az eset ismételten felhívja a figyelmet arra, amit a kratom tea kapcsán már hangsúlyoztam: rendkívül fontos lenne, hogy a fiatalokkal beszélgessünk a DÖNTÉS-KÖVETKEZMÉNY-FELELŐSSÉG triászáról. Az elrettentés nem hatékony, de ha kellő bizalmat adunk a gyerekeknek ahhoz, hogy információk birtokába juthassanak, s dönthessenek, valószínűleg nagyobb eséllyel választják a felnőttek által jónak vélt utat.
Források:
(1) https://www.thesun.co.uk/sport/25716897/premier-league-footballer-rehab-laughing-gas/
(2) https://www.thesun.co.uk/news/24665866/laughing-gas-illegal-today-repeat-offenders-jail/
Az arcfelismerő programok komoly veszélyt jelentenek
Az egyik ilyen legfelkapottabb és legismertebb oldal a Clearview, egy kis, titkos startupként indult, amely 2017-ben indított egy 30 milliárd fotóból álló, a közösségi médiaplatformokról a felhasználók beleegyezése nélkül lekapart adatbázist használó alkalmazást. A Hoan Ton-That ausztrál informatikus által vezetett céget Európában és Ausztráliában is megbüntették az adatvédelem megsértése miatt.
Az elmúlt időszakban hasonlóan népszerűvé vált a PimEyes, ahol hihetetlenül könnyen tudunk arcfelismeréseket végezni. Csak feltöltünk magunkról egy képet, s pàr másodperc múlva már meglepődve böngészhetjük, linkekkel együtt, hogy az online tér mely szegletében vagyunk fellelhetőek arcunkkal feltöltött állapotban❗️
Elsőre még hasznosnak is tűnhet az alkalmazás, hiszen egyfajta kontrollfunkció biztosításának látszatát kelti. Ugyanakkor az előfizetői ár (39$) és a napi 25 lekérdezési lehetőség jól mutatja, hogy ezt alapvetően nem arra találták ki, hogy egyszerhasználatos eszközként csak magunkat ellenőrizzük le a kétes eredetű adatbázisban.
Másképpen: bárkit, akiről tudunk egy viszonylag normális minőségű képet készíteni, le tudjuk kérni, s kvázi adatokat szerezhetünk a személyről.
Gondolkodunk-e azon továbbá, hogy honnan szerezték a platformok tulajdonosai az adatbázisokat? Hogyan férnek hozzá különféle webhelyeken talàlható képekhez❓
☝️ A válasz egyszerű: részben illegálisan, többnyire pedig kihasználva a mi figyelmetlenségünket. A PimEyes oldalon anonimizált igazolvány másolatot kérnek a regisztrációhoz… Ugye nem gondoljuk, hogy az így feltöltött képeket nem tárolják, nem őrzik meg!
További veszély, hogy mi van akkor, ha a szoftver téved?! Mi történik akkor, ha esetleg bizonyítási eljárásokban, hivatalos ügyekben tévesen azonosítanak valakit e módszerrel. Sajnos a tengeren túli bűnüldöző szervek előszeretettel használják ezeket a szoftvereket.
Végül, de nem utolsó sorban a gyerekeink is veszélyeztetté válnak. A Clearview például csak azután szüntette meg a 14 év alattiak kereshetőségét, hogy Kashmir Hill írt a jogsértés-gyanús esetekről. Hill művének címe eléggé beszédes: az arcod hozzánk tartozik, a miénk (Your face belongs to us)⚠️⚠️⚠️
Szóval egyre több arcképet használó szoftver érhető el, melyek többnyire jópofának és veszélytelennek tűnnek. Ilyen a MyPuzzle alkalmazás is, amelyről korábban itt írtam:
https://www.facebook.com/share/p/j96mPSNdrUdyBGvd/?mibextid=WC7FNe
A lényeg: legyünk tudatos internethasználók és óvatosan osszunk meg magunkról informàciókat❗️❗️❗️
A kratom tea veszélyes és addiktív
A kratom (mytragina speciosa) egy Délkelet-Ázsiában található, a kávénövény családba tartozó, közel 40 aktív vegyületet tartalmazó örökzöld, faszerű cserje leveléből készült teaszármazék, amely ma már por és kapszula formájában is elérhető. Elsődlegesen azok választják a kratom használatát, akik energiára vágynak, vagy fájdalomcsillapításra szorulnak.
A szer dózistól függően stimuláns és opiátszerű hatásokkal bír. Sajnos pont emiatt veszélyes!
A kratom vélhetően az opioid receptorokra hat. Alacsony dózisban a kratom stimulánsként működik, így a felhasználók energikusabbnak érzik magukat. Nagyobb dózisban csökkenti a fájdalmat és eufóriát okozhat. Nagyon nagy dózisokban nyugtatóként viselkedik, a felhasználókat nyugodttá és esetleg álmossá teszi. Egyesek, akik az ázsiai hagyományos orvoslást gyakorolják, a kratomot az ópium helyettesítőjének tekintik.
Vannak, akik azért szednek kratomot, hogy elkerüljék az ópiátmegvonás tüneteit, és mert a kratom könnyebben beszerezhető, mint a vényköteles gyógyszerek.
A kratomot zenei fesztiválokon és más rekreációs környezetben is használják. Azok az emberek, akik a kratomot relaxációra használják, arról számolnak be, hogy mivel növényi alapú, természetes és biztonságos. A kratom növényekben lévő hatóanyag mennyisége azonban nagymértékben változhat, ami megnehezíti egy adott adag hatásának felmérését. Attól függően, hogy mi van a növényben és a felhasználó egészségi állapotától, a kratom szedése nagyon veszélyes lehet!
Az Egyesült Államok "mérgezéselhárító központjai" 2011 és 2017 között körülbelül 1800 jelentést kaptak a kratom használatával kapcsolatban, beleértve a halálesetekről szóló jelentéseket is. Ezeknek az expozícióknak körülbelül a fele súlyos negatív kimenetelű, például görcsrohamokkal és magas vérnyomással járt.
A feljegyzett leggyakoribb KÁROS mellékhatások:
- fogyás,
- szájszárazság,
- hidegrázás, hányinger és hányás,
- változások a vizeletben és székrekedés,
- májkárosodás,
- izomfájdalom.
Fentieken túl hatással van az idegrendszerre és az agyműködésre is. Szédülés, álmosság, hallucinációk, téveszmék, depresszió, légzési nehézségek, olykor még kóma is kísérőjelenség lehet.
A National Institute on Drug Abuse (NIDA) honlapján azt olvashatjuk, hogy az amerikai és nemzetközi szervezetek is aggodalmukat fejezték ki a kratom használatával kapcsolatosan, mert az súlyos károkat okozhat.
A kratom egyértelműen okozhat függőséget, ugyanakkor meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy a kratomban lényegesen kisebb a függőség és a túladagolás lehetősége, mint más stimulánsokban és hagyományos opioidokban. Ennek ellenére komoly fizikai tünetekkel nézhet szembe az, aki rászokik: fájdalmak, hányinger, hányás, hasmenés, ellenséges magatartás, álmatlanság.
Összefoglalásként Szemlyácz János szavait idézem: "Lenyomja az embert, szokták mondani, hogy az elején relaxációs állapot, nyugodtság jön, tartósan, akár néhány hét használat után viszont, ha valaki elhagyja, akkor rájön, hogy valójában csapdába esett, mert ópiát-szerű elvonási tüneteket okoz".
Vigyázzunk tehát az ilyen jellegű szerek megoldásként történő alkalmazásával, hosszútávon ugyanis sokkal több kárt okozhatnak, mint amennyi előnyt jelentenek rövidtávon.
Felhasznált források:
(1) https://kratom.hu/magazin/mi-az-a-kratom-tea-es-mennyire-biztonsagos.html
(2) https://drugabuse.com/drugs/kratom/effects-use/
(3) https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/in-depth/kratom/art-20402171
(4) https://newsinhealth.nih.gov/2022/08/kratom-safe
(5) https://nida.nih.gov/research-topics/kratom#addictive-withdrawal
(6) https://americanaddictioncenters.org/kratom/side-effects
Megoldások az iskolai agresszió kezelésére, avagy az Aronson-féle Mozaikmódszer
A módszer lépései:
- Osszuk a tanulókat 5 vagy 6 fős kirakós csoportokra. A csoportoknak nemek, etnikai hovatartozás, faj és képességek szempontjából sokszínűnek kell lenniük.
- Jelöljünk ki minden csoportból egy tanulót vezetőnek. Kezdetben ennek a személynek a csoport legérettebb diákjának kell lennie.
- Osszuk a napi leckét 5-6 szakaszra. Ha például azt szeretnénk, hogy a tanulók Eleanor Rooseveltről tanuljanak, akkor a róla szóló rövid életrajzot különálló szegmensekre oszthatjuk: (1) gyermekkora, (2) családi élete Franklinnel és gyermekeikkel, (3) élete Franklin gyermekbénulásos megbetegedése után, (4) munkája a Fehér Házban First Ladyként, és (5) élete és munkája Franklin halála után.
- Minden diákot bízzunk meg egy-egy szegmens megtanulásával. Győződjünk meg róla, hogy a tanulók csak a saját szegmensükhöz férnek hozzá közvetlenül.
- Adjunk időt a tanulóknak, hogy legalább kétszer átolvassák a szegmensüket, és megismerkedjenek vele. Nincs szükség arra, hogy bemagolják.
- Alakítsunk ki ideiglenes "szakértői csoportokat" úgy, hogy minden csoportból egy-egy diák csatlakozik az azonos szegmenshez rendelt többi diákhoz. Adjunk időt ezeknek a szakértői csoportoknak arra, hogy megbeszéljék a szegmensük fő pontjait, és elpróbálják a prezentációt, amelyet saját csoportjuknak tartanak majd.
- Minden tanuló visszatér saját csoportjához!
- Kérjünk meg minden tanulót, hogy mutassa be a csoportjának a saját szegmensét. Bátorítsuk a csoport többi tagját, hogy tegyenek fel kérdéseket a pontosítás érdekében.
- Járjunk csoportról csoportra, és figyeljük a folyamatot! Ha valamelyik csoportban problémák merülnek fel (pl. egy tag dominál vagy zavaróan viselkedik), lépjünk közbe megfelelő módon. Végül a legjobb, ha ezt a feladatot a csoportvezető végzi. A csoportvezetőket úgy lehet kiképezni, hogy suttogva adunk utasítást a beavatkozás módjára, amíg a csoportvezető el nem sajátítja a dolgot.
- A tananyag számonkérése minden diáktól. Ez lehet kvíz, beszámoló, bármi. Ez az, amitől tétje lesz a mozaikcsoportos feldolgozásnak és amitől a tanulók valóban érdekeltek abban, hogy figyeljenek társaikra.
(1) https://petrozsuzsa.hu/kooperativ-tanulas-aronson-mozaikmodszere/
(2) http://archivum.tudatbazis.hu/negyvenketto/elliot-aronson-a-mozaik-modszerrol
(3) Korpics-Méhes-Domokos (2023): Módszertani kézikönyv a kreatív tanuláshoz (Ludovika Kiadó)
(4) https://ctl.tedu.edu.tr/sites/default/files/docs/jigsaw-teaching-strategy_0.pdf
(5) https://www.jigsaw.org/
A környezet és a bűnmegelőzés kapcsolata, avagy az építészeti bűnmegelőzés (CPTED)
Mit is kell megvédeni a bűnmegelőzéssel?
A biztonság minden esetben egy állapot, egy éppen aktuálisan fennálló helyzet, amelynek fennmaradását valamilyen külső tényező veszélyezteti. A bűnmegelőzés esetében e veszélyeztető körülmény a bűnözés. A probléma tehát a bűnözés, a cél ebből következően a bűncselekményektől mentes, zavartalan állapot elérése. Nevezhetjük ezt közbiztonságnak is, amelynek része a személy- és vagyonbiztonság. A biztonság fogalma további értelmezést vagy szűkítést kíván, hiszen ebben az esetben a védendő érték - alapvetően - az emberi élet, a testi épség, a magántulajdon, illetve a törvények által biztosított, egyéb személyeket vagy szervezeteket érintő jogosultságok.
Biztonság az állapot és a veszély mellett magába kell foglalja a biztonság fenntartása érdekében végrehajtott intézkedéseket is, hiszen mindezek a biztonság állapotát meghatározó tényezők. Ezen intézkedések megtétele azonban nem kizárólag a rendőrség vagy egyéb rendfenntartó erők feladata, mindannyiunknak van szerepe. E szerep megköveteli az egyéntől, a közösségtől, az önkormányzatoktól, de még az egyes vállalkozásoktól is azt, hogy biztonságtudatosan járjanak el: azaz tevékenységük során mindvégig figyelemmel legyenek saját és embertársaik életének, testi épségének és javainak megóvására, megvédésére.
Az építészeti, másképpen környezetszenzitív bűnmegelőzés komplexitásából fakadóan áldozat-, elkövető-, közösség- és környezetfókuszú is egyben. Ahhoz, hogy egy-egy ilyen bűnmegelőzési projekt eredményes lehessen, valamennyi szempontra figyelemmel kell meghatározni a szükséges és lehetséges lépéseket. Ez csak akkor valósulhat meg, ha szisztematikus módon vizsgáljuk meg az adott terület jellemzőit. E szisztematikus, fontolva haladás feltétele, hogy tudjuk, mire kell figyelemmel lennünk, és súlyozni is képesek legyünk a különböző adatok, tények és megállapítások között.
Külföldön az ún. CPTED vizsgálatokat végzők körében már jó ideje általánosan elfogadott, hogy különféle bűnözési kockázatelemzéseket (crime risk assessment) végeznek. Ezek túlnyomó többsége még ma is „checklist”-ekhez hasonló szempontrendszer csupán, ugyanakkor az elmúlt időszakban egyre több kísérlet született olyan értékelési mechanizmusok kidolgozására, amelyek differenciáltabb elemzések végzését teszik lehetővé. Ezek alapját kockázatelemzési és valószínűség-hatás vizsgálatok képezik. Fontos megjegyezni, hogy minden törekvés ellenére sem lehetséges olyan számítási rendszer kidolgozása, amely a „betáplált” adatok feldolgozásával képes lenne egyetlen objektív mutató mentén leírni az adott terület biztonsági helyzetét, ugyanis az egyének és közösségek észlelése és problémái is alapvetően szubjektívek. A biztonsági kockázat tehát nemcsak a hatás és a valószínűség, hanem az észlelés (percepció) függvénye is, amelyet minden esetben vizsgálni kell az érintettek körében.
Mi az építészeti bűnmegelőzés?
Az építészeti bűnmegelőzés az épített környezet kialakításának tudatos tervezésével és e tervek megvalósításával, valamint a már létező épített környezet utólagos átalakításával, mindezek fenntartásával az ott élő egyének és közösségek bevonásával, azok magatartására, attitűdjére, lakókörnyezetükkel kapcsolatosan fennálló viszonyulására, valamint az elkövetői magatartásra gyakorolt hatása révén csökkenti a bűnelkövetés lehetőségeit, illetve növeli a szubjektív biztonságérzetet.
Fogalmazhatunk úgy is, hogy mindez nem más, mint környezetszenzitív bűnmegelőzés, amely a CPTED általános elveivel ellentétben vizsgálódása középpontjába a környezetet és az ott élő, egyének alkotta közösséget állítja. Kifejezi, hogy nem fogalmazhatók meg mindenhol alkalmazható általános megoldások, azoknak minden esetben a vizsgált terület jellemzőit az ott élők igényeivel összhangban kell kiindulási pontként figyelembe venniük. Alapvetően az emberi környezetre fókuszálunk, de az épített környezetet változtatjuk meg, lehetőség szerint bevonva e megváltoztatásba azokat is, akiket az átalakítás maga is érint.
Az építészeti bűnmegelőzés első generációs elvei
Territorialitás
A territorialitás arra vonatkozó tervezési koncepció, amelynek célja a területi határok, a birtokviszonyok jelzése, ily módon a tulajdonjog és a „tulajdonjog” fogalmának megerősítése a terület jogos használói körében, amelynek várt eredménye a jogsértések lehetőségeinek csökkenése, valamint az illegitim felhasználók elriasztása.
Természetes felügyelet
A fizikai tervezés során elő kell segíteni az informális és a természetes felügyelet megvalósulását, elsősorban a helyi lakosság részére, valamint a terület legitim használói számára. Ennek lényege, hogy az elkövető úgy érezze, hogy cselekménye, magatartása megfigyelhető, amely növeli a lebukás, ily módon a közbeavatkozás és az elfogása lehetőségét is.
Belépés ellenőrzése
Az alapelv elsődleges célja, hogy csökkentse az elkövetés lehetőségét azáltal, hogy megakadályozza a belépést a potenciális célponthoz, továbbá növelje az elkövető által észlelhető kockázatot.
Célpontvédelem – fizikai megerősítés
A leginkább vitatott, ugyanakkor a legrégebbi bűnmegelőzési technikán alapuló alapelv, amelynek lényege abban áll, hogy az elkövetést minden lehetséges eszközzel megnehezítse. Tekintettel arra, hogy az elkövető legnagyobb ellenfele alapvetően az idő, így a megnehezítés elsősorban az elkövetés tárgyához való minél nehezebb hozzáférést jelenti.
Legális tevékenységek támogatása
Az alapelv magába foglalja azokat a tervezési és kommunikációs technikákat, amelyek ösztönzik a nyilvános terek megfelelő használatát. Itt nem kizárólag a közösségi terek igénybevételéről van szó, gondolni kell olyan mindennapi „veszélyes” helyzetekre (pl. pénzmozgással járó ügyletek), amelyek megkövetelik a biztonságos helyek meglétét. Biztonságos hely lehet ebben a relációban, ahol sokan vannak és nagy a jelenlét. Az alapelv magába foglal több korábbi elvet is, köztük a felügyeletet és a belépés ellenőrzését.
Karbantartás, fenntartás
Az alapelv bemutatása során elkerülhetetlen a "broken window" jelenség tárgyalása, amely szerint, ha a kisebb súlyú antiszociális magatartásokat nem orvosolják, akkor azok folyamatosan rontják a környéken élők biztonságérzetét, csökkentik az ott élők felelősségérzetét, a közösségi kontrollt, ami idővel súlyosabb bűncselekmények elkövetéséhez vezet. Ilyen kisebb fokú deviancia a szemetelés, a graffitizés, az utcai alkoholfogyasztás, amelynek szaporodásával a lakosság egyre kevésbe fog törődni környezetével. Az alapelv tehát arra hívja fel a figyelmet, hogy az épített környezet pozitív képének előmozdítása és fenntartása biztosítja a fizikai környezet és a közösség hatékony működését, és minden felhasználó számára pozitív jeleket továbbít.
Az egymás melletti területek kölcsönös biztonsága
Az alapelv tulajdonképpen területi szempontból átfogja valamennyi eddig bemutatott elvet, ugyanis ez az egymás mellett fekvő területi egységek egymásra figyelését hangsúlyozza. Lényegében azt fejezi ki, hogy a környező terek képesek befolyásolni a szomszédos területek biztonságát és fordítva, ily módon a tervezésnél, kialakításnál kölcsönösen kell egymásra figyelniük.
A második generációs alapelvek
Szociális kohézió
A szociális kohézió a második generációs alapelvek magja, amelynek üzenete, hogy erősítsük a közösségi összetartás és összetartozás kialakulását, amely révén a közösség képes a problémamegoldó és konfliktuskerülő technikák alkalmazására.
Az alapelv jellegzetességei:
- részvétel a helyi eseményeken és rendezvényeken,
- az önirányított közösségi problémamegoldás jelenléte,
- a közösségen belüli konfliktusok pozitív megoldása,
- erőszakellenes és tudatosságnövelő képzések tartása,
- kiterjedt baráti hálózatok, pozitív kapcsolatokkal.
Társadalmi kapcsolatok
Ez az alapelv azt jelenti, hogy a szomszédság pozitív kapcsolatban áll egymással, és képes együttműködni, valamint felhasználni az állami forrásokat. A második generációs CPTED elveket alkalmazó projektvezetők számára ez azt jelenti, hogy meg kell tanítani a projektírás készségét, össze kell kapcsolni a web-közösségeket, és ösztönözni kell a szomszédsági képességekkel foglalkozó csapatokat a részvételen alapuló tervezésre.
Az alapelv jellegzetességei:
- élő kapcsolatok külső szervezetekkel, állami szereplőkkel,
- pályázatírás képességének fejlesztése vagy pályázatíró szolgáltatások elérhetővé tétele,
- megfelelő közlekedés és a külső területekkel való összeköttetés biztosítása.
Közösségi kultúra
Nem szabad elfelejteni, hogy nem az épített környezet alakítása a cél, hanem az emberek biztonságtudatossá formálása. Nem olyan közösségekre van szükség, ahol figyelik egymást, hanem olyan közösségtudatra, ahol az egyén törődik azzal, akire figyel (akire vigyáz és akivel együtt él). A közösségi kultúra közös cél érdekében hozza össze a közösség tagjait.
Kapacitásküszöb
A lakóhelyi közösségek kapcsolódnak egymáshoz és komplex társadalmi ökoszisztémát alkotnak. A második generációs alapelvek figyelembe veszik a városszociológiai alaptételeket, létrehozva az egyensúlyt a földhasználat és társadalmi stabilizátorok között. Stabilizátor lehet a biztonságos gyülekezési terület vagy a fiatalok hasznos szabadidő-eltöltését segítő helyszínek, amelyek minimalizálják a területet érintő, bűncselekményeket gerjesztő, destabilizáló tevékenységeket.
Az alapelv jellegzetességei:
- emberi léptékű fejlesztések, sűrűség, diverzitás,
- társadalmi „stabilizátorok” egyensúlya (pl. közösségi kertek, piacok, street food),
- bűncselekményt előidéző okok küszöbérték alá csökkentése (pl. elhagyott házak száma közösségenként, az adott területre számolható bárok száma).
Az építészeti bűnmegelőzés módszerei:
- Ügyeljünk az átlátható, megvilágított, rendezett növényzettel bíró terek, parkok és utcák kialakítására!
- Ne építsünk erődszerű falakat és kerítéseket házaink köré, azok ugyanis felkeltik az elkövetők figyelmét, és behatolás esetén csökkentik a „lebukás” esélyét!
- Tegyük egyértelművé a határokat a magán- és a közterület között!
- A forgalom szabályozásával megteremthető a közösségi kontroll, valamint csökkenthető a menekülési és távozási útvonalak száma!
- A közösségi kontroll és a természetes felügyelet biztosításához szükség van olyan közösségi téralakításra, amely biztosítja a közösségek együttélését!
- A XXI. század nélkülözhetetlen eleme az információ, így közösségi tereinkben is alapvető elvárás a tájékoztatás. Ilyenek például az egyértelmű utcanevek és házszámok azonosíthatósága, vagy a tömegközlekedésre vonatkozó felvilágosítás.
- Biztonságunk megteremtése sokrétű feladat, használjuk a technika nyújtotta eszközöket: kamerák, riasztók, mozgásérzékelő lámpák stb.
- Egy-egy terület karbantartottsága alapjaiban határozhatja meg a környék biztonsági helyzetét és az emberek biztonságérzetét! Törekedjünk a környezet megfelelő állapotának fenntartására, hogy ezzel is csökkentsük a deviáns magatartások tanúsítását!
- A smartcity vívmányok alkalmazása tovább segítheti a biztonság megteremtését, ezért alkalmazzunk minden olyan eszközt, amely a fenti folyamatok eredményességét segítheti!
- A biztonságtudatosság nemcsak az egyén, hanem a közösség szintjén is fontos. Ahhoz, hogy egy utca, kerület, városrész biztonságos legyen, a közösség tagjainak ismerniük kell egymást, így nélkülözhetetlen a közösségépítés!
Források:
(1) https://beve.hu/biztonsag-es-elhetoseg-a-xxi-szazadban.pdf
(3) https://www.okri.hu/images/stories/KT/KT56_2019/-kt56_sec.pdf 121-142. oldal
Sex Education: sorozat, ami nélkül szülő nem létezhet
Sex Education: sorozat, ami a szülők mentsvára lehet, hogy megértsék gyermekeiket
⚠️Vigyázat! Spoilerveszély⚠️
A főszereplő, Meave nehézségei, sodródása, egy online bullying és a függő anya hatása
2019-ben indult el a Netflix Sex Education című, négy évadot, 32 részt megélő sorozata. A film viszonylag lehangoló, de félő, hogy csupán kisebb torzításokat tartalmazó képet fest társadalmunk legkisebb építő köveiről, a családokról, azon belül is a családokban folyamatosan saját harcaikat vívó gyermekekről, akik aztán megannyi szorongással, félelemmel, gátlásossággal, fájdalommal, elfojtással, elutasítással, el nem fogadottsággal érkeznek meg kortársi közegükbe.
Miért lehangoló? Elsősorban azért, mert nincs egyetlen szereplője sem a filmnek, legyen az központi figura, vagy csak mellékszálon megjelenő karakter, aki ne hordozna - alapvetően családi, olykor mikrokörnyezetben szerzett - millió sebet, melyeknek aztán egyenes következménye, hogy egyesek áldozattá, mások elkövető bántalmazóvá válnak. Szomorú, de valószínűleg ez a való életben is hasonlóképpen és hasonló arányban igaz csemetéinkre.
Ebben a posztban a női főszereplőre, Meave Wileyra koncentrálok, akinek csak “faszfaló” a beceneve a sorozat elején. Első blikkre egy különc, a többieknél érettebbnek tűnő karaktert láthatunk, aki szembe megy mindennel, amolyan sokat látott, tapasztalt lázadó, férfifaló.
Ezek azonban mind csak előítéletek, részben pedig felvett álarc, egy páncél, amely egy hányattatott sorsú gyermeket igyekszik elrejteni, védelmezni❗️
Mit tudunk meg ugyanis az egyes epizódokból? Első körben azt, hogy Meave az apját nem ismeri, anyja pedig a sokadik elvonókúráját tölti. Egyedül él egy klasszikus angliai lakókocsi parkban, a bérleti díjat mindenféle “okosságokból” (pl. irodalom dolgozatok megírása) hozza össze. Bátyja drogdílerkedett, s szó nélkül hagyta egyedül a lányt.
Ha ez nem lett volna elég, akkor jön még egy csattanó: Meave 14 éves volt, amikor meghívták egy szülinapi partira, ahol egy srác csókolózni szeretett volna vele, de ő visszautasította. A fiú bosszúból elhíresztelte, hogy Meave orálisan kielégítette, s közben megharapta a nemi szervét. Innen a beceneve: Cock biter.
Meg is érkezünk, a teljesen átlagos, a magyar valóságban is bármikor előforduló élethelyzethez: van egy meglehetősen hátrányos helyzetű, magára hagyott lány, akit kiközösít az iskola, rossz hírét keltik.
A lány egyetlen mentsvára az intellektusa, amely révén néhányan felfigyelnek rá, például az irodalomtanára, ami később protektív faktort jelent majd.
📢 Mi az üzenet? Nincs gyerek, sőt ember, akinek cselekedetei mögött ne lenne valamiféle magyarázat. Nem ítélkezni, hanem megérteni kell! Hajlamosak vagyunk a buszon ülve, az utcán sétálva gyermekekről úgy vélekedni, cselekedeteiket úgy megítélni, hogy halvány lila gőzük nincs arról, hogy milyen nehézségeik vannak, honnan jöttek, min mentek keresztül. Elfelejtjük, hogy nekünk valamennyi gyerekért felelősséget kellene vállalnunk, de ha azt nem is, legalább ne ítélkezzünk, inkább próbáljuk megérteni, hogy mit és kit is látunk valójában. Ha ezért teszünk, akkor már kiváló bűnmegelőzési szakemberek vagyunk.☝️☝️☝️
Egy gyermeknek ugyanis a legtöbbször semmi másra nincs szüksége, mint figyelemre, megértésre, törődésre, elfogadásra. Ezek a leghatékonyabb prevenciós módszerek!!!!
A másik főszereplő, Otis nehézségei, egy depressziós anya, egy félrelépő apa és egy csokor trauma
Ahogy az előzőekben írtam, szomorú és a valósághoz valószínűleg közel álló tény, hogy ma alig van család, amely kilengések nélkül éli mindennapjait. A megannyi diszfunkció következményeit nap mint nap láthatjuk bántalmazó és bántalmazott, olykor depressziós, máskor mindenféle függőséggel küzdő, néha csak motiválatlannak tűnő gyermekeinken.
Otis és családjának példája a legveszélyesebb és talán a valódi hétköznapokban a legáltalánosabb☝️: első blikkre a különélő apa ténye ellenére is minden normálisnak tűnik. Biztos anyagi háttér, csodálatos ház, intellektuell, nyitottnak látszó, a kamaszokkal jól kijövő, szexuálterapeuta, pszichológus anya és egy jól nevelt, okos kamasz fiú.
Miért ez a legveszélyesebb❓Mert általában róluk gondoljuk a legkevésbé, hogy baj lehet a családban. Pedig ahogy halad előre a sorozat, úgy tudjuk meg, hogy Otis apja gyermeke szeme láttára csalta meg az édesanyját, ez a trauma később szexuális problémákat eredményez, melyek kishitűvé, törékennyé teszik a főszereplőt, aki a sorozat elején ennek megfelelően a lúzerek mindennapjait éli, az igazgató fia által folyamatosan kigúnyolt és bántalmazott, homoszexuális barátjával, Erickel. A két áldozattípus minden percét együtt tölti, s álmodoznak a menő diákok életéről. Otis álmai azonban sokszor elérhetetlennek tűnnek, főleg akkor, amikor az egyik szexuális felvilágosító órán anyja, Jean padlizsánokkal végzett bemutatóját vetítik le. Emiatt és mert a házban mindenfelé falloszok és vaginák vannak szerteszét, Otis meglehetősen sokat szégyenkezik.
Később megtudjuk azt is, hogy Otis anyja a szakítást követően depresszióval küzdött, azóta falja a férfiakat, vélelmezhetően azért, mert már nem képes bízni a másik nemben. Így aztán Otis mást sem lát, mint ki-be mászkáló férfiakat, akiknek a nevét sem képes megjegyezni.
Emellett később fény derül arra is, hogy Jean olyan családban nőtt fel, ahol az emancipáció élharcosaként beszédeket tartó anya (Otis nagymamája) olyan partnert választott, aki titokban molesztálta Jean húgát, melyről Jean mindvégig tudott. Valószínű, hogy épp ezért választotta a pszichológusi szakmát.
A sorozat vége felé a helyzetük tovább bonyolódik, ugyanis Jean teherbe esik, gyermeket szül, de az apa kiléte nem egyértelmű, így aztán az a férfi, akiben hosszú idő után ismét partnert lát, elhagyja. Az anya ott marad a kamaszkor problémáival nyüglődő fiával, s a sokat síró kislányával, amelyet fűszerez egy kis szülés utáni depresszió.
❗️Ahogy a másik főszereplőt, Meavet, úgy Otist is intellektusa menti meg, szextanácsokat ad az iskolában, így kitör az áldozati szerepből, s elkerül a perifériáról. Fontos az esetében még az igaz barátság is, hisz Ericre mindenben számíthat.
Érdemes ugyanakkor megemlíteni a film alkotta iskolai légkört is, mint protektív tényezőt: valahogy mindvégig az az ember érzése, hogy a brit iskola semmi másra nem tanít, mint az őszinteségre, önkifejezésre, az elfogadásra. Ezek pedig olyan szociális kompetenciák, amelyek elegendőek lehetnek a normalitás útján maradáshoz⚠️
A bántalmazott bántalmazó, avagy soha ne ítélj elsőre
Ruby a sorozat egyik színes egyénisége, aki komoly személyiségfejlődésen megy át az évadok során💅. Az első részekben úgy tűnik, hogy ő a tinifilmek klasszikus női arrogáns karaktere, egyfajta klikkesedést irányító fővezér, akinek mindene a divat, a külcsín. Csak nagyon lassan hullik le a lepel Ruby igazi énjéről, és bújik elő egy az élcelődést továbbra is alkalmazó, de kedves, törődő, szeretni képes, vagány és okos lány🧠.
A nagy kérdés, hogy miért bújik egy tini az elviselhetetlen, felszínes arrogancia álarca mögé❓
Az okok itt is elsősorban a családi háttérben👨👨👧, illetve egy iskolai bántalmazásban keresendőek. Ruby ugyanis gyermekkora óta küzd családja szegénysége miatti megbélyegzéssel, gúnyolással és kirekesztéssel. Ruháit édesanyja varrja, amelyeket meglehetősen szégyell, de amúgy is folyamatosan nevetség tárgya a többi lány előtt.
Egy iskolai tábor még tovább ront a helyzetén, ahol megismerkedik egy lánnyal, barátnőjének hiszi, aki előtt lebukik azzal, hogy kisiskolás kora ellenére az ágyba pisilt. A lány megígéri neki, hogy nem mondja el senkinek, de a következő napon, az első lehetséges alkalommal, amikor a menő lányok játszani hívják, bedobja a sztorit, ezzel szerezve magának figyelmet. Rubyt ezt követően mindenki csak bepisilősnek gúnyolja, csúfolja. Később tovább gyűrűzik Ruby személyes tragédiája, amikor apukájánál súlyos betegséget, az ún. sceloris multiplexet állapítják meg.
Mindez pontosan elegendő, hogy a filmben Ruby, az életben pedig bármelyik gyerek kiforduljon magából, s elfedje valódi identitását. Ruby azon gyerekek megtestesítője, akik végtelenül vágynak az elismerésre, a figyelemre, de azt nem tudják másképp megszerezni, csak úgy, hogy mindenükké válik az outfit, illetve, ha maguk is bántalmazóvá válnak.
A filmben szépen változik meg Ruby viselkedése, s apránként felszínre tör, hogy Ruby szíve a helyén van. A záró képek egyikében az önirónia és élcelődő stílusa megtartásával maga is kétkedve közli, hogy bizony-bizony hatott rá az új iskola befogadó szellemisége, s talán ő is képes változni, elfogadni, megbocsátani.
Mi a tanulság Ruby esetéből❓ Nemcsak az iskolatársak, de mi felnőttek is képesek vagyunk az öltözet és a kinézet alapján akár egy gyerekeket is elítélni, minősíteni, skatulyázni. Ruby erős sminkje, szoláriumozott bőrszíne, extravagáns műkörme, feltűnő gyűrűje, flegmának ható mosolya, kissé lenéző tekintete elegendő, hogy meg is hozzuk sok esetben az ítéletet: elviselhetetlen tinilány, a mai kor fogyasztói társadalmának selejtje.
Ritkábban vesszük a fáradtságot megismerni ezeket a gyerekeket, megismerni gondolataikat, feltárni problémáikat, mélyebbre ásni a személyiségünkben. S amikor ezt elfeledjük megtenni, mi magunk is ítélkezünk felettük és elutasítjuk őket, még mélyebb gödörbe taszítjuk őket❗❗❗
Figyeljünk hát gyermekeinkre és vigyázzunk rájuk!
Adam, az elfojtások fogságában
Ahogy a sorozat négy évadból áll, úgy én is négy bekezdésben tárgyalom a szereplők problémáit. Nehéz volt az utolsó személy kiválasztása, hiszen írhattam volna Otis depressziós édesanyjáról, Eric vallási közösségében megélt nehézségeiről, Meave édesanyjáról, de végül Adamra esett a választásom, mivel kezdeti bántalmazó viselkedése és a mögötte meghúzódó okok gyakoriak a hazai közegben is.
Adam a sorozat elején a nagymenő, aki mindenkibe beleköt, kedvenc áldozata a homoszexuális Eric, első blikkre a nőfaló…és nem mellesleg a szigorú igazgató nem éppen éleselméjű fia.
☝️ A magabiztosság mögött azonban egy elnyomott, érzéki lélek áll, akinek komoly harcai vannak önmagával és családjával, s az onnan érkező elvárásokkal.
Az első problémákkal szexuális élete kapcsán szembesül, nem mindig képes az erekcióra. Már ekkor érezhető, hogy a mutatott szerephez képest sokkal szentimentálisabb, sokkal inkább érdeklik az érzések. Az álarc komoly lepel, viselésének célja a figyelem megszerzése, másrészt a lázadás az apai szigorral szemben.
Eric folyamatos bántalmazása csak később nyer értelmet, de addig is minden abuzáló megmozdulása csak azt a célt szolgálja, hogy szőnyeg alá söpörje valamennyi kudarcba fulladó cselekedetét, sorozatos ügyetlenkedéseit.
A háttérben azonban szépen körvonalazódik egy széthulló, színlelt tökéletességen alapuló családi környezet, amely nehezen fogadja el őt, sőt, ügyetlenkedései eredményeképp még ki is löki magából, s büntetésképpen egy katonai iskolába küldik…ahol becsületessége áldozatává válik, s mások miatt lapátra kerül.
📢 Személyiségfejlődésének nagy csattanója, hogy csak nehezen fogja fel, ismeri be, és vállalja fel, hogy biszexuális, vonzódik a férfiakhoz is, legfőképpen Erichez. E változásnak alapja, hogy időközben szülei szétválnak, s Adammal együtt ők is fejlődnek.
Mit láthatunk Adam élettörténetéből?
❗️❗️❗️ Elsősorban azt, hogy soha nem ítélkezhetünk egy gyermek felett az elsőre látott szerepe, viselkedése alapján. Magatartásuk mögött mindig mélyen gyökerező családi okok állnak, legyen az pozitív vagy éppen negatív. Adam bántalmazó attitűdje rosszul megválasztott figyelemfelhívás, segítségkérés. Lelke belső küzdelmének szerencsétlen kisülései, a társadalmi normák, a családi elvárások és a diszfunkciók torz tükörképei.
⚠️ A MI FELELŐSSÉGÜNK, HOGY NE A TORZ TÜKÖRKÉPET, HANEM A TÜKÖR ELŐTT ÁLLÓ VALÓS SZEMÉLYT, ÉS ANNAK VALÓS PROBLÉMÁIT LÁSSUK❗️
Ez lesz az igazi bűnmegelőzés, a legnagyobb prevenciós kihívás!
Fotó forrása: https://www.netflix.com/hu/title/80197526.
Működik-e az elrettentés?
"A XXI. században a biztonság, mint egyre inkább felértékelődő fundamentális
szükséglet megteremtésének kérdésköre alapjaiban határozza meg a modern társadalmak
mindennapjait, hiszen a bűnözéstől, azon belül pedig kiemelten a terrorizmustól való
félelem áthatja a mindennapokat.
...Általában abból indulunk ki, hogy a bűnözés koronként változó társadalmi jelenség,
amelynek okai a kriminológia, a szociológia vagy éppen a pszichológia diszciplínáinak
tételeivel magyarázhatóak, így a bűnmegelőzési megoldások is e területen folytatott
vizsgálatok eredményeiből vezethetőek le.
Ritkán bocsátkozunk azonban morális okfejtésekbe, pedig a bűn alapvetően
erkölcsi kérdéskör, a filozófia és a teológia tudományainak fontos kiindulási alapja, de az
irodalomban is sokszor érintett téma. Milan Kundera egyik regényében például a következő
mondat olvasható: „…az ilyen világban minden előre megbocsáttatik, következésképp
minden cinikusan meg is engedtetik".
Mi sem bizonyíthatná jobban a fenti idézet igazságát, mint a keresztény vallás
alapját képező Biblia és az eredendő bűn mítosza. Genezisünk története Ádám és Éva
megalkotásával kezdődik, akik nem sokáig élvezhették az isteni paradicsomot, ugyanis
engedtek az álnok kígyó csábításának, ettek a tiltott gyümölcsből, s így maguk is „jónak és
gonosznak tudóivá” váltak. Isten haragjában száműzte őket a paradicsomból a következő szavakkal: „Mivelhogy hallgattál a te feleséged szavára, és ettél arról a fáról, amelyről azt
parancsoltam, hogy ne egyél arról: Átkozott legyen a föld te miattad, fáradságos munkával
élj belőle életednek minden napjaiban.” Tettük az ember által elkövethető legsúlyosabb bűn, tulajdonképpen az ember
tragédiája, de mégis megbocsáttatott Jézus halálával, ily módon cinikusan meg is
engedtetett. Eleink száműzetése súlyos következményekkel járt, mégis meg nem történtté
válik, amikor Jézus keresztre feszítésével megváltja a világ bűneit.
Ha a bűn ab ovo lételemünk, ha egyszer úgyis megbocsátást nyer minden rossz
cselekedet, ha a gonoszság csak egy skála vagy egy adott történelmi pillanat értékítéletének
függvénye, ha a rossz tulajdonképpen az új csírájának alapja lehet, van-e létjogosultsága a
bűnmegelőzésnek? A bűn és a bűnözés történelmünk minden korszakában, minden
pillanatában jelen volt, s ezen sem a demokráciák megszületése, sem a pluralista jogállamok
létrejötte, sem az emberi jogok elismerése, sem az újkor fejlődése nem segített. Van-e
értelme hát nap, mint nap az ellen küzdeni, ami legyőzhetetlen, ami örök időktől való?
A fenti kérdések megválaszolása jelen írásnak nem célja, megfogalmazásuk azzal
az okkal történt, hogy rávilágítsanak a prevenció fogalmának és lényegének összetettségére,
valamint örök időktől való szükségességére. Ádám és Éva története jól mutatja, hogy a
profilaxis eredete szinte egyidejű az emberiség létezésével, hiszen már a paradicsomban
intelmeket kaptunk arra vonatkozóan, hogy miként viselkedjünk, milyen magatartás
tanúsításától tartózkodjunk.
Jól látszik azonban, hogy a tiltás és az elrettentés önmagában már az első emberpár
számára sem volt kielégítő bűnmegelőzési törekvés. Mint ahogy Hammurapi sztéléi, vagy
később a Mózes által a Sínai hegyről lehozott tízparancsolatot tartalmazó kőtáblák, de Szent
László szigorú törvényei sem. Hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a bűnmegelőzés
ne merüljön ki a „tedd” és a „ne tedd” felkiáltásban, ne az elrettentés legyen az elsődleges
eszköze...
A teljes szöveg ITT olvasható!
Óvatosan a jegyvásárlásokkal
Sokan bármit megtennének, hogy eljussanak kedvenc előadójuk hazai fellépésére. A jegyek iszonyat sebességgel fogynak🎫, így aztán sokan különféle virtuális piactereken próbálkoznak utolsó utáni, “fű alatt” beszerezhető jegyekhez jutni.A csalók pedig csak erre várnak, akik igyekeznek kihasználni türelmetlenségünket, a racionalitást felülíró vágyainkat.
🚨 Legyünk tehát óvatosak:
☝️ ha külföldi, vagy furcsa a jegyet kínáló személy profil neve;
☝️ ha csak stockfotó minőségű képei vannak;
☝️ ha idén vagy 2023-ban hozták létre a profilt;
☝️ ha arra kér, hogy kattintsunk oldalakra, s adjunk meg különféle adatokat;
☝️ ha néha tegez, néha magáz, illetve magyartalan az üzenet,
☝️ ha erősködik, hogy ő intézi a jegyek küldését, postára adását,
☝️ ha ilyen szöveggel találkozunk például:
Dosa Andrew: 4 db eladó jegyem van, kérlek írj rám a további részletekért 🙏 ha érdekel jelezd
Lauren Donelly: Szia! Leadom a vásárlást igazoló 3x-os jegyemet , sajnos többé nem veszek részt, írjon nekem, ha szüksége van rá.,
akkor nagyon nagy az esélye, hogy az elutalt pénzünket bukjuk, vagy adatok megadása esetén még többet veszíthetünk❗️
Ha mindenképpen jegyet akarunk szerezni, hivatalos oldalakon tegyük, vagy mondjuk a https://www.ticketswap.hu/ oldalon.
Legyünk óvatosak és megfontolták
!#krúbi #Azariah #betonhofi #edsheeran #tickets
Biztonságtudatosságra nevelés egészen kis kortól, avagy prevenció meseolvasással
Sokszor hallhatjuk, hogy az indokolatlan telefonhasználat, s a túlzott képernyőidő komoly károkat okozhat gyermekünk fejlődésében. Épp ezért célszerű minél gyakrabban minőségi időt tölteni gyermekünkkel, melyet Gary Chapman nem véletlenül szeretetnyelvként is megjelölt❗️
Ennek kiváló eszköze lehet a mese és a meseolvasás, ahol a fogadó fél maga képzeli el hőseit, azok kalandjait, az őket körülölelő világot! Ez a képzelőerő nélkülözhetetlen szociális kompetenciák fundamentuma, úgy mint empátia, tolerancia, kételkedés.
☝️ Ma már abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Diószegi Judit meséi révén direkt prevenciós tartalmú mesékkel is találkozhatunk. Judit hétköznapi helyzeteket dolgozott fel, mint például, hogy mit kell tenni, ha új fiú jön az iskolába, mi történhet, ha az utolsó nem zárja az ajtót vagy hogy érdemes-e káromkodni!
⚠️ A mesék kereskedelmi forgalomba nem kerültek (egy-egy kalózpéldány itt-ott felbukkan ugyan), de nagy részük itt elérhető:
▶️ https://www.yumpu.com/hu/document/read/59221173/erdovaros-mesei;
▶️ https://bunmegelozes.info/sites/default/files/2017-07/Erdovaros_mesei_kis.pdf
▶️ https://www.yumpu.com/hu/document/view/59221442/erdovaros-mesei-2
Jó olvasást mindenkinek❗️❗️❗️